Metoda pěti: co dokáže 5 porcí ovoce a zeleniny denně?

Ovoce a zelenina jsou součástí většiny zdravých a vyvážených jídelníčků či diet, které nám pomáhají držet se zdraví a v kondici. Je ale zároveň důležité si těchto surovin dopřát dostatek. Je prokázáno, že pokud sníme alespoň pět porcí různých druhů ovoce a zeleniny denně, má to značné výhody pro naše zdraví. Samozřejmě je tím myšleno pět porcí ovoce a zeleniny dohromady, nikoliv pět porcí od každého. V průměru počítáme, že jedna porce má 80 g.

Víte, že:


Zelenina a ovoce mají tvořit velkou část vyváženého jídelníčku
Až 600 g zeleniny a ovoce je doporučená denní dávka pro dospělé; z čehož 400 g připadá na zeleninu a 200 g na ovoce
I proto vznikla na základě doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) kampaň s názvem „5 a day“, která doporučuje konzumovat minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně. To může snížit riziko vážných zdravotních problémů, jakými jsou například srdeční onemocnění, mrtvice i některé druhy rakovin.

5 důvodů, proč používat pravidlo pěti:


1. ovoce a zelenina jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, a to včetně kyseliny listové, vitaminu C a draslíku.
2. vynikající zdroj vlákniny, která pomáhá udržovat zdravá střeva, předchází zácpě a dalším problémům s trávením a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.
3. ovoce a zelenina snižují riziko srdečních onemocnění, mozkových příhod i některých typů rakoviny.
4. ovoce a zelenina přispívají ke zdravé a vyvážené stravě.
5. ovoce a zelenina chutnají lahodně.

 

Ovoce a zelenina mají také obvykle nízký obsah tuku a kalorií (za předpokladu, že je nebudete smažit nebo restovat na velkém množství oleje). Proto může jejich konzumace pomoci udržet si přirozenou váhu a zdravé srdce. Abyste vytěžili maximum z toho, že dodržujete pravidlo pěti, je ideální namíchat různé druhy ovoce i zeleniny. To především proto, že každý druh ovoce či zeleniny obsahuje jiné množství vlákniny, vitaminů, minerálů a dalších pro tělo potřebných živin.


Výhoda dodržování pravidla pěti je i v tom, že se konzumace ovoce a zeleniny počítá v jakékoliv podobě. Mohou tedy být jak čerstvé, tak mražené, konzervované a nebo třeba sušené. Velice populární je podoba lyofilizovaného ovoce, tedy hluboce zamraženého ovoce, které si ale udržuje všechny potřebné živiny v podobě vitaminů a minerálů. To se v podobě namíchaného prášku prodává jako instantní smoothie a může vám tak dopřát velkou dávku vitaminů a minerálů v malém balení.


Více o instantních smoothies zde.

 

Knihovna - 2 z 2

 

– PŘI OBJEDNÁVCE NAD 1000 KČ VÁM DOVEZEME GUSTY ZDARMA ! –